Historie
O vsi (původně Črňlice), je první písemná zmínka v listině kláštera kladrubského z roku 1239. Před rokem 1620 byly Černolice majetkem svatovítské kapituly. Urbář z té doby uvádí: „V té vsi jest krčma výsadní…“ Na počátku 18. století byl vystavěn Nový Dvůr.
Čilý společenský život se zde začíná rozvíjet v roce 1898, kdy je ve vsi založen sbor dobrovolných hasičů, který byl v roce 1925 rozšířen o dramatický divadelní kroužek. V sále pana Antonína Procházky se v následujících letech konají několikrát ročně divadelní představení.
Dalším kulturním centrem Černolic byl hostinec pana Františka Kříže, kde byly pořádány tancovačky a plesy. V roce 1922 se dřívější osada Všenor osamostatňuje. Tohoto roku se zde nalézalo 71 domů, ve kterých žilo 354 obyvatel.
Kde se nachází
Obec Černolice se nachází nedaleko od Prahy na okraji Brdských kopců. Přesněji řečeno na začátku Hřebenů. Krásnou dominantou obce Černolice je chráněná přírodní památka Černolické skály, tvořené pevnými ordovickými křemeny. Kdysi se také nazývala Čertovy skály.
Jedním z nejvyšších bodů v Černolicích jsou černolické chaty na Krásné vyhlídce – 469 metrů n.m.. Jsou o 58 metrů výše, než na protějším kopci se tyčící televizní vysílač Cukrák. Nejvyšším bodem je pak vrchol Červená hlína, která je výše pouze o pár metrů.
Nejníže pak je položena lokalita zvaná Potoky - 300-350 metrů n.m., v hlubokém zarytém kaňonu Všenorského potoka. Zde se daří mnoha krásným dřevinám jako jsou jalovce, cypřiše, neobvyklé borovice a jiné. Však tu také kdysi bývalo slavné zahradnictví Stivínových.
Významnou roli v Černolicích má fotbalový klub SK Černolice založený v roce 1933. V tomto sportovním klubu hráli krajský přebor známí prvoligoví hráči či známé sportovní hvězdy, jako jsou Günter Bittengel, Ivan Hašek, Jozef Chovanec, Petr Rada, Oldřich Rott, Petr Králíček, Ladislav Vízek a další. Předsedou klubu je v současnosti Luděk Macela.