Černolice.net - oficiální stránky obce Černolice

Důležité linky

Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

Založeno: 18.08.2012 Autor: clad Příspěvků: 20 Poslední: 14.09.2012 17.28

I v odůvodnení návrhu územního plánu obce se sám architekt pozastavuje nad zastavbou uzemí izolovaného od obce svojí polohou a silnicí. Jako zástupné důvody pro stavbu uvádí plánovanou polyfunkční budovu s mateřskou školkou (umístění mimo obec je originální!) a vybudovane inženýrské sítě (napojení na Všenory). Mohl bych poprosit o vysvětlení proč chtějí Černolice budovat nové centrum obce mimo obec samotnou?

 •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

  22.08.2012 23:58 Jiří Mudr
  I já se připojuji k tomuto dotazu. Zastavění navrhovaného území je v rozporu s jakýmikoli urbanistickými zásadami a jeho zdůvodnění mi přijde nepravdivé. K čemu bude navíc obci "polyfunkční budova" kdesi v satelitu, když budova bývalé školy je dnes, přes vcelku velkoryse pojaté kanceláře úřadu, poloprázdná? Celé to na mne dělá dojem, že developer se snaží hodit vějičku "obecně prospěšné stavby", která se ve finále přestaví na byty, neb její využití tak, jak to developer deklaruje, je naprosto nereálné.

  Takže se ptám - co tak přínosného poskytla obci společnost Altstaedter Investments, že je jí nabízen bianko šek na nějakých 5 hektarů (což při rozdílu cen polí a stavebních pozemků znamená zisk v řádech desítek milionů Kč). Opravdu nám stojí za to, nechat si za vesnici vyšvihnout satelit (když už jsme se tomu dokázali v minulých letech vyhnout) a zopakovat si to, co se přihodilo např. v sousední Řitce?
  Opravdu si musíme nechat líbit cokoli?

  Územní plán by měl být v souladu se zájmy obyvatel obce, nikoli developerů! To, co je předkládáno ke schválení, vypadá, že to nakreslili Altstaedter investmensts splečně se starým poctivcem Peltou.

  •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

   22.08.2012 23:54 Jiří Mudr

  •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

   23.08.2012 00:00 Jiří Mudr
   Upřesnění - v případě lokality Z10 se jedná skoro o 9, nikoli 5 hektarů. Zisk společnosti Altstaedter Investments z našeho územního plánu se při ceně 1800 Kč/m2 pohybuje řádově kolem 160 - 170 milionů. Výmluvné číslo.

   Taktéž je zajímavé, že zatímco téměř v celé obci stanoví regulativ maximální plochu domu na 200 m2 a výšku hřebene na 8.5 m, v Z10 je to pro rodinný dům 375 m2 a počítá se i s "polyfunkčním objektem" o výšce 12 m, tedy stavbou v obci, snad s výjimkou statku Nový dvůr, naprosto bezprecedentní.

   Jako další sporné území se mi jeví i Z9a tedy pole "pod Moťovským" v majetku současného předsedy fotbalového svazu a aktéra úplatkářské aféry z roku 2004 Miroslava "volal mi" Pelty. Toto území sice navazuje přímo na zástavbu, avšak jeho zastavění bude znamenat konec nejhezčího výhledu na Černolické skály, tedy jedinou a cennou dominantu obce. Stojí to za to? Panu Peltovi za nějakých 40 milionů zisku díky našemu ÚP zcela jistě.

  •   VEŘEJNÝ ZÁJEM ? – ANI OMYLEM !!!

   28.08.2012 19:51 Robin RENELT
   Na projekt 30ti domů v lokalitě Z10 vydal původně Odbor životního prostředí na Praze Západ radikálně zamítavé stanovisko. Toto bylo následně “přebito“ rozhodnutím Kraje na základě společného prohlášení Fy. Alsteadter a starosty Michala, ve kterém byla výstavba v této lokalitě prohlášena za “VEŘEJNÝ ZÁJEM“. http://www.cernolice.net/cs/content/sendFile/name/c298317296080891d7c8f9e12ced2670
   K tomu se ovšem obec v předchozí sponzorské smlouvě (10M na výstavbu kanalizace) nikdy nezavázala !!! To byla čistě aktivita starosty - bez předchozí veřejné diskuze a projednávání. (zájem? motivace? důvod? ….) Za mou rodinu (ca 1% oficiální černolické veřejnosti) odpovědně prohlašuji, že v NAŠEM zájmu výstavba v lokalitě Z10 NENÍ a že ji považuji za urbanistické zvěrstvo.
   Sponzorská smlouva je sponzorská smlouva a pozemková spekulace je pozemková spekulace !
   Kromě toho zatíží v budoucnu zbytečně obecní rozpočet, protože regulativy jsou šité developerovi na míru a závazné smlouvy obsahující sankce při nedodržení „smělých plánů“ ze strany Alsteadtru obec uzavřené nemá.(stejně jako svého času u Zemana..) Dokonce i kanalizace může jít na vrub obecní kasy, jelikož o ní není nikde ani zmínka. Alespoň ne ve zveřejněných dokumentech.

   •   VEŘEJNÝ ZÁJEM ? – ANI OMYLEM !!!

    28.08.2012 22:56 Jiří Mudr
    Ten veřejný zájem mi hlava taky nebere. Co je veřejného na zájmu soukromých společností změnit louky za vesnicí na stavební parcely, proboha?


   •   VEŘEJNÝ ZÁJEM ? – ANI OMYLEM !!!

    04.09.2012 10:27 clad
    Muze me, jako cloveku neznalemu mistnich pomeru, nekdo vysvetlit jaky je vztah mezi starostou p. Jirim Michalem a jednatelem fy Alsteadter p Janem Michalem?

    •   VEŘEJNÝ ZÁJEM ? – ANI OMYLEM !!!

     04.09.2012 15:00 Jiří Mudr
     Starosta Jiri Michal, ac by se to mohlo na zaklade jeho konani zdat, neni pribuznym Jana Michala z Altsteadteru. Ale je tu zajimavejsi vztah.
     Jan Michal, reditel Altstaedteru, je pribuznym - zrejme bratrem - Davida Michala (ten byl v dobe podpisu smlouvy s obci v predstavenstvu Altstaedteru), spolumajitele MSB Legal, drive Sachta and partners, tedy pravni kncelare, ktera stoji za tunelovanim prazskeho Dopravniho podniku.

   •   Původní zamítavé stanovisko Odboru Životního prostředí Černošice k lokalitě Z10

    04.09.2012 12:19 ARCHA Černolice
    Původní zamítavé stanovisko Odboru Životního prostředí Černošice k lokalitě Z10(Alsteadter):

    Zcela zásadně nelze souhlasit s výstavbou v této lokalitě. Záměr je zcela v rozporu s koncepcí rozvoje sídel a umisťování nových sídelních celků ve volné krajině. Její realizací se vytváří zcela odtržený sídelní celek, který nemá v blízké budoucnosti možnost kontinuálně prorůst se sídlem obce a harmonicky se začlenit. Ani předpokládaný pozitivní přínos pro obec ve výstavbě mateřské školky či jiné nespecifikované vybavenosti v této lokalitě není z hlediska odtržení odůvodněný.

   •   VEŘEJNÝ ZÁJEM ? – ANI OMYLEM !!!

    04.09.2012 14:28 misula
    Také já a celá moje rodina NESOUHLASÍME s touto výstavbou a PROHLAŠUJEME, že v našem ZÁJMU toto rozhodně NENÍ! Považuji to za zvěrstvo a pokud by můj hlas byl v této "kauze" přínosný, přidávám se, pokud se bude podepisovat nějaká petice či svolávat schůze. V Černolicích žiju velice ráda a chci nadále, jako celá moje rodina. Je to kouzelná vesnička obklopená nádhernou přírodou a nechci si jí za žádnou cenu nechat zničit. Domnívám se že pan starosta tak nezamýšlí a jen jedná ve svém vlastním zájmu a ne v zájmu občanů, je to velice smutné a tímto také prosím ostatní, aby se jakkoliv přidali k NESOUHLASU s touto výstavbou, děkuji! Michaela Nováková

  •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

   04.09.2012 21:06 Rosici
   Hezký den,
   ani naše rodina NESOUHLASÍ s výstavbou "další obce Černolice" pod silnicí na pozemku Z10 a také se rádi přidáme k případné petici nebo jiné formě protestu. Velmi by mě například zajímalo, jak by tam hodlali vyřešit problém s pitnou vodu pro dalších cca 200-400 nových žíznivých krků.Kanalizace již byla zmíněna výše.
   Také bych ráda slyšela od zastupitelů, co konkrétně by tato výstavba přinesla naší rodině a rodinám našich sousedů (kromě silnic rozmlácených stovkami nákladních aut zajišťujících výstavbu).
   A co až se tam jednou rozezní 100 nových sekaček :-)...
   Asi jsme trochu sobečtí, ale v Černolicích bydlíme proto, že je tam jen krůček k přírodě, je tam klid a pohoda...možná by to chtěli i jiní, ale čeho je moc, toho je příliš. Nemám nic proti výstavbě v již stávající zástavbě, ale tohle je opravdu šílený projekt. Martina Rosická

 •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

  04.09.2012 22:29 lenka
  Dobrý den,
  ráda bych se k tomuto tématu vyjádřila. Jsem zastupitelkou obce, musím se přiznat, že zastavit zmíněné pozemky se mi taky nelíbí. Ale navrhněte, co chcete dělat se zmíněnou Sponzorskou smlouvou, kterou jsme zdědili po minulém zastupitelstvu. Ano je tu možnost jít do soudního sporu, ale je tu někdo z vás kdo se upíše, že to celé zaplatí, když obec prohraje? Za těch 10 mio máme všichni kanalizaci.

  •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

   04.09.2012 23:48 clad
   K žádnému soudnímu sporu nedojde. Není přece zákonnou poviností zastupitelstva obce při projednávání UP brát ohledy na sponzorské smlouvy. To by pak preci znamenalo zlegalizovani korupce. Zakonne povinosti jsou vzdy nad pravem smluvnim, natozpak sponzorskou smlouvou podminenou rozhodnutim voleneho verejneho organu.

   Myslím, že slabou platnost této smlouvy si uvědomují i její autoři a proto si vymýšlí "veřejné zájmy" a "polyfunkční" domy. Mimochodem polyfuncni dum slouzi i jako zaminka ke zmene UP i na sousednim Jílovišti viz. včerejši Reportéři ČT
   http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1142743803-reporteri-ct/212452801240035/

 •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

  05.09.2012 06:52 TPavlas
  Obec Černolice má jedinečnou polohu přímo na Brdském hřebenu a přitom je kousek od Prahy, bez nadsázky se jedná o kousek Šumavy na dohled od Smíchova. Všechny obce v blízkém okolí Prahy musí čelit neúměrnému tlaku na výstavbu vyvolávanému blískostí hlavního města. Právě Územní plán je nástroj umožňující tomuto tlaku úspěšně čelit a nedopustit přeměnu obce na satelit, tedy místo, které ač je v přírodě a místo paneláků jsou zde domky, ze všeho nejvíc připomíná sídliště svou přehuštěností, anonymitou, ...

  Zatupitelstvo přišlo s takovou verzí Územního plánu, kterou se dobrovolně svého jedinného ochranného nástroje vzdává. Proč? Výbor pro rozvoj obce vypracoval Strategický plán rozvoje obce, kde jsou pojmenované silné stránky obce, proč se ve strategickém plánu nesměla objevit provázanost s Územním plánem, aby byly tyto silné stránky obce ochráněny? Pro rozvoj potřebné infrastruktury nepotřebujeme přece masivní výstavbu, Černolicím chybí školka, škola, hospoda, možná knihovna, to je vše. Nepotřebujeme zde supermarket ani nemocnici, potřebujeme lepší dopravní spojení s Prahou.

  Svou polohou a unikátností je s Černolicemi srovnatelná obec Kytín, která používá Územní plán tak, jak by rozumný člověk očekával, cituji:

  Územní plánování ve veřejném zájmu chrání a rozvíjí přírodní, kulturní a civilizační hodnoty území, včetně urbanistického, architektonického a archeologického dědictví. Přitom chrání krajinu jako podstatnou složku prostředí života obyvatel a základ jejich totožnosti.

  Návrh územního plánu Kytín zásadně redukuje rozvoj zastavitelných ploch na severozápadním okraji obce, který nelze dopravně obsloužit. Kromě stabilizace zastavěného území se navrhují zastavitelné plochy pro bydlení v rodinných domech pouze v prolukách, a podél cest v návaznosti na stávající zástavbu.

  Více o ÚP kytína: http://www.kytin.eu/cz/redakce/mistni-sprava/uzemni-plan/cast-oduvodneni-uzemniho-planu-kytin-zpracovana-porizovatelem-mu-cernosice-s-rozhodnutim-o-namitkach/c2758

  •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

   05.09.2012 11:41 Jiří Mudr
   Otevřený dopis zastupitelům obce Černolice

   Vážení zastupitelé,

   v souvislosti s faktem, že se blíží schvalování územního plánu, bych se s Vámi formou otevřeného dopisu rád podělil o několik informací a závěrem Vás požádal o jednu věc.

   Tedy - při pohledu na návrh ÚP padne asi každému do oka plocha Z10a, dnes zemědělské pozemky o rozloze přes 9 hektarů ve vlastnictví společnosti Altstaedter Investments (dále AI), na kterých se v návrhu ÚP počítá s výstavbou satelitního sídla s domy o možné zastavitelné ploše až 375 m2 a "polyfunkční budovou" o výšce až 12 metrů.

   Zaujala i mne a tak jsem zavolal starostovi obce a dotázal se, co je důvodem tohoto návrhu, na první pohled odporujícímu jakékoli urbanistické logice a vzbuzujícímu podezření z účelovosti.
   Dozvěděl jsem se, že plocha Z10a je součástí smlouvy mezi AI a obcí, kdy developer věnoval obci "dar" 10 milionů Kč výměnou za změnu územního plánu a tedy povolení výstavby. Dotázal jsem se samozřejmě, jestli se s tím dá něco dělat a starosta mi sdělil, že nikoli. A následoval výklad o nevypověditelné smlouvě, vracení 10 milionů, developerově nové školce a dalších důvodech.

   Stáhl jsem si tedy onu smlouvu z webu a nestačil se divit: obec se zavazuje vyjmout za onen "dar" pozemky AI ze stavební uzávěry a povolit na nich výstavbu. Jak může obec ve smlouvě slibovat, jak bude hlasovat zastupitelstvo? Hlasování zastupitelstva přece ze samého principu zastupitelské demokracie nelze nijak podmiňovat, tím méně finančně!

   Opět jsem zavolal starostovi a začal jsem s ním řešit, jestli kvůli tomu není celá smlouva od začátku neplatná. Prostě, že by ji obec mohla napadnout a zamezit výstavbě na Z10a. Řekl mi, že i v tom případě by obec musela vracet 10 milionů.

   Takže jsem se na to podíval trochu blíže a vynořily se při tom některé zajímavé skutečnosti.

   Třeba, že AI potřebuje kanalizaci kvůli zhodnocení svých pozemků (o stovky milionů) mnohem naléhavěji než obec (bez kanalizace by AI nemohl stavět vůbec).
   Nebo že společnost AI je personálně napojena na advokátní kancelář MSB Legal, dříve Šachta & Partners, známé z například z kauz kolem tunelování Dopravního podniku Praha.
   Že starosta dokonce deklaroval developerskou výstavbu od vesnice odtrženého satelitu jako veřejný zájem, aby obešel zamítavá stanoviska dotčených orgánů státní správy a získal souhlas s výstavbou na kraji.

   Nechal jsem si tedy soukromě od tří právníků (dvou advokátů a jednoho soudce) posoudit onu smlouvu s AI. Všichni se shodli na tom, že:

   • klíčový 3 článek smlouvy je bezpochyby neplatný pro jeho rozpor se zákonem a/nebo dobrými mravy - smlouva nemůže podmiňovat nezávislé hlasování zastupitelstva, které schvaluje ÚP, výjimku ze stavební uzávěry či cokoli jiného, ani obsahovat neurčité podmínky ("neklást projektu překážky")
   • jelikož článek 5 tvrdí "V případě, že některá ustanovní této smlouvy budou prohlášena za neplatná nebo neúčinná, zůstávají ostatní ustanovení této smlouvy platná a účinná.", AI nemůže žádat vrácení daru 10 milionů.

   (v příloze mailu najdete celé verze dvou posudků, třetí zašlu později, právník ještě něco zjišťuje a doplňuje. Autory posudků zatím nechci zveřejňovat, proto jsou nepodepsané)

   Jelikož jsem ony tři stejné posudky dostal od třech právníků s velmi odlišnou praxí, domnívám se, že zde není příliš prostoru pro jiný výklad. Proto si Vás dovolím požádat, abyste při rozhodování o ÚP (na které si ještě počkáme, připomínkové řízení se potáhne) bez obav hlasovali v zájmu obce a nikoli v zájmu AI.

   V případě, že máte o mých závěrech pochybnosti, uvítám samozejmě Vaše dotazy i případné jiné právní výklady.

   Měli jsme to štěstí, že jsme v minulých letech nedopadli jako Řitka, Trnová či Nová Ves pod Pleší. Nehrozí nám logistické centrum ani dálniční křižovatka.
   Zničit si to tu můžeme jen my sami.

   Děkuji za Váš čas

   Jiří Mudr

 •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

  05.09.2012 21:02 Petra
  Dobrý den,
  Černolice jsou úžasným místem uprostřed přírody.
  Masová výstavba v lokalitách Z10a a Z9a by znehodnotila kvalitu bydlení tady a zásadně by změnila ráz naší vesnice. Rozhodně nevyřeší černolické problémy(voda,školka,atd.). Nevidíme jediný přínos pro současné obyvatele. Proto nesouhlasíme s navrhovaným UP.
  Lejnarovi

 •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

  06.09.2012 14:40 Jakub Stočes
  Dobrý den,
  také bych se rád vyjádřil ke zveřejněnému konceptu ÚP. Velmi těžko hledám slova k tomu, jak popsat pocit a názor nad plánovanou výstavbou v lokalitě Z10a. Přijde mi to jako absolutní zvěrstvo jít na ruku lidem, kteří upřednostňují svůj vlastní byznys a zhodnocení peněz nad šetrným zásahem do zastavitelného území obce a schovávají se za sponzorský dar vesnici, který spíše působí jako upsání se ďáblu. Tato výstavba nemá absolutně žádnou urbanistickou myšlenku.

  Pokud bych to porovnával s plochou Z09a, kterou z části vlastní p. Pelta, tak zde má alespoň plánovaná zastavitelnost území nějaký smysl protože se tím zacelí území obestavěné stávající zástavbou a pro mne alespoň z tohoto pohledu jde o lokalitu, která byla vybírána s nějakou logikou minimálně na úrovni urbanistického začlenění. (komentář k podmínkám, podle kterých se rozhodovalo v soutěži nechám stranou, patří do jiné diskuze). Navíc by zde podle mne nemělo dojít k tomu co jsem četl v diskuzi, že bude znehodnocen výhled na čertovy skály, ale to je subjektivní názor.

  Bylo by příjemné a velice by mne překvapilo, kdyby se zastupitelstvo obce pokusilo s územím Z10a něco dělat, pokud jak píše p. Mudr není situace zdaleka neřešitelná. Třeba David opět porazí Goliáše a my zde budeme rádi, že jsme ubránili naší vesnici od takto nesmyslných developerských projektů.

  VYSLOVTE SVŮJ NÁZOR, AŤ JE VIDĚT ŽE TENTO PLÁN NENÍ LHOSTEJNÝ VÍCE OBYVATELŮM VESNICE. PS.: Také jsem se nechtěl vyjadřovat, přišlo mi to zbytečné, ale čím víc lidí dá najevo svůj názor, tím spíš se bude něco dít.

  •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

   06.09.2012 16:00 Jiří Mudr
   Jakube,

   problém je v tom, že pokud se pokusíš o těchto věcech hovořit se starostou, dočkáš se vulgarit a práskání telefonem.

   Vzhledem k tomu, že ta část smlouvy, ve které se obec zavazuje změnit ÚP je bez jakékoli pochyby neplatná, nemá developer šanci ji vymáhat, tedy požadovat zpět dar.

   Proč to nechce starosta slyšet, toť otázka. Možná s tím souvisí tenhle drobný detail: http://nahlizenidokn.cuzk.cz/MapaIdentifikace.aspx?l=KN&x=-754381&y=-1061279. •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

  09.09.2012 12:12 Horníci
  Dobré odpoledne,

  rádi bychom se také zapojili do této diskuze.

  Z našeho pohledu je zastavění lokality Z10A momentálně nesmyslné a jsme proti. Hlavním důvodem je již tolikrát zmiňovaná nekoncepčnost takového návrhu rozvoje obce, která by se měla rozvíjet v prolukách a bezprostředně přilehlých územích.
  Proto ani nemáme námitky vůči ostatním navrhovaným lokalitám, i když z nich nejsme třeba úplně nadšení.

  Za nás tak hodláme poskytnout jakoukoli potřebnou podporu tomu, aby Z10A z územního plánu vypadla.

  Jirka a Petra Horníkovi

  •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

   10.09.2012 15:40 Jiří Mudr
   pro připomenutí trocha čtení z minulého roku.

   obecní občasník Šance č. 2/ 2011

   http://cernolice.net/cs/content/sendFile/name/5a51fe23d92f416af04a8a4490ce9b68

   "Krajinný ráz je zhruba stejně jasný pojem jako udržitelný rozvoj."

   "V této fázi projednávání územního plánu není veřejná diskuse přípustná."

   "Argument, že ve vesnici je část veřejnosti, která se k němu nemohla vyslovit, je dětský."

   •   Pod Novým Dvorem - zastavitelné uzemí Z10a

    14.09.2012 17:28 Jiří Mudr
    jistota desetinasobku...

    http://www.ceskapozice.cz/byznys/reality/volal-pelta-kvuli-parcelam

Copyright ©2010 Drosera s.r.o.