Černolice.net - oficiální stránky obce Černolice

Důležité linky

Kvalita vody

Založeno: 13.04.2011 Autor: Občan Příspěvků: 40 Poslední: 05.06.2012 08.31

Jako občané obce máme právo na kvalitní vodu. Obec by měla pravidelně zajišťovat kontrolu její kvality.
Kde jsou pravidelně zveřejňovány provedené rozbory vody ?
Uvítali bychom, kdyby se objevovaly třeba na těchto stránkách.

 •   Kvalita vody

  19.04.2011 20:16 Novy Dvur
  Taky s vodou stále bojujeme a její kvalita je stále horší. Co s tím bude obec dělat ?

  •   Kvalita vody

   29.04.2011 12:37 Jirka
   Starosta: Na anonymní dotazy normálně nereagujeme, ale v případě vody uděláme výjimku. S kvalitou vody se v obci Černolice bojuje spousty let. Její kvalita kolísá. Skutečností je, že podle rozborů v minulém roce stoupl obsah železa. Podle posledního testu není úplně v pořádku ani mangan. Za to již po tři roky je v normě nejhorší položka rtuť.
   Rozbor kvality vody dělá správce pravidelně 5x do roka. Dohodnuli jsme s ním, že je bude provádět měsíčně na jeho náklady. Ale zatím tuto dohodu neplní. Přes urgenci plnění této dohody jsme dostali pouze informaci, že v polovině dubna správce do úpravny vody instaloval nové zařízení, po kterém se z "nevysvětlitelných" důvodů kvalita vody zhoršila. Správce tedy vrátil vše do původní stavu, ale kvalita vody zůstala horší než před zásahem. Správce vodovodou zatím neví proč.
   Možná řešení jsou hledat nového správce s vědomím, že to nemusí být jednoznačně úspěšné řešení. K výměně správce v obci Černolice již jednou došlo. Možností je také - pokud to půjde - instalovat další zařízení na čištění vody s dopadem na cenu vody. V případě Černolic není levná, ale zatím ani zdaleka nejdražší.
   Dnes, v pátek, se správce vodovodu konečně ozval na naše urgence, ale kloudnou informaci o řešení jsme od něj ještě nedostali. Jakmile ji budeme mít, hned ji zveřejníme. Jinak informace o vodě se nacházejí v kapitole Obecní úřad.

  •   Kvalita vody

   19.07.2011 16:45 Jirka
   -

 •   Kvalita vody

  30.06.2011 15:44 PH
  Dobrý den,
  díky za dnešní aktuální info s kvalitě vody.
  Voda je opravdu čím dál horší. Bojím se pustit pračku s bílými košilemi s obavou, že je opět zničím.

  Objevila se tady informace, že voda není vhodná pro kojence. Když si ji napustím do umyvadla, mám dojem, že není vhodná pro nikoho.
  Pít ji člověk nemá chuť, vařit z ní má obavu, napustit si vanu - to je silný zážitek, prát bílé prádlo je rizikové ..... a to nemluvím o zničených a zanesených spotřebičích.

  Diskutujeme o kvalitě vody už víc než rok a je to stále horší.

  Zajímalo by mě, jak se postaví provozovatel k tomu že platíme plnou cenu za tak bídnou kvalitu a navíc po každém "odkalení" odpouštíme hektolitry vody, aby se to dalo vůbec používat. To zaplatíme taky.

  Vím, že nejsem první ani poslední, kdo si tady stěžuje, ale měla jsem potřebu to udělat. Už i proto, že s panem Zuntem nás průběžně komunikuje víc a on se pak na zastupitelstvu diví, že je nás víc nespokojených.

  Budu doufat, že se obci brzy podaří donutit provozovatele, aby nám všem zajistil kvalitní a taky pitnou vodu.

  Hezký den
  Petra Horníková

  •   Kvalita vody

   15.07.2011 10:19 Jirka
   Starosta: Podle všech informací by kvalita vody měla být již stabilizována. Pokud kdokoli z občanů zjistí, že tomu tak není, nechť to ihned nahlásí na obec. S datem a č.p., kde je voda špatná.

   •   Kvalita vody

    15.07.2011 12:30 PH
    Dobrý den,
    díky za info. To jsou dobré zprávy.
    Budeme sledovat a kdyby cokoliv, podáme zprávu.

    Horníkovi

    •   Kvalita vody

     18.07.2011 09:33 Jirka
     Starosta: Včera - 17. července - občan urgoval nedostatek vody s kouzelnou poznámkou, zda-li obec plánuje postavit obecní umyvárnu s tím, že to bude asi jediná šance jak umýt děti. Podle dostupných informací nastala tato situace asi ve třech rodinách v nedělní podvečer. Jedno z vysvětlení pro tuto situaci může být toto: příliš veliká spotřeba při spuštění závlah, kropení, dotáčení vody do bazénů. Vedení obce zatím nechce přistupovat k zákazu používání vody k těmto účelům. Ale je docela možné, že v případě déletrvajících veder bude nakonec muset takový krok učinit. Asi po půlhodinové komunikaci po telefonu dotyčný občan ohlásil, že již není co řešit. Že vody je už zase dost.

 •   Kvalita vody

  21.07.2011 13:42 Jirka
  Starosta: Musím se přiznat, že z celé situace začínám být jelen. Přes dílčí kusé zprávy o lepšícím stavu vody jsem v týdnu mluvil s občany, kteří mi sdělili, že vůbec nic se nezlepšilo. Že voda stále vykazuje žlutou barvu a různé sedliny. Proto jsem správce vodovodu povolal na 22. července do obce, abychom s ním prošli několik míst a viděl u konkrétních občanů stav vody. Hned následujícího dne jsem potkal jednu z občanek, která mi předešlého dne sdělovala špatné zprávy. Tentokráte mi však sdělila, že tak průzračnou vodu, jako tento den, snad ještě nikdy předtím neměli. V každém případě v pátek 22. července kontrola proběhne.

  •   Kvalita vody

   26.07.2011 10:59 PH
   A jak to v pátek dopadlo ?

   •   Kvalita vody

    01.08.2011 14:39 Jirka
    Starosta: Tak i tak. Někdo byl nadšen, jiný měl ještě vodu mírně zabarvenou. Z domů vedle sebe.
    Situace vedla k odkalování vody na dolní návsi. Podle kusých informací se po dvou dnech kvalita vody stabilizovala. Údajně již ani v této části obce není zabarvená. Kdyby někdo z občanů měl jinou situaci, dejte hned vědět.

    •   Kvalita vody

     03.11.2011 16:07 V.Spoustová
     Zdravím...."čistá" voda nám tekla cca 14 dní v létě po odkalování a jásali jsme. V září už opět tekla mírně zakalená, ale poslední týden teče nanovo docela rezavá :-( Co se zase děje? Díky Spoustová

     •   Kvalita vody

      07.11.2011 10:06 PH
      Bohužel za Nové Dvory se musíme taky přidat. Voda je opět už několik dní žlutá. Probíhalo zase nějaké odkalování nebo je to něčím jiným ? Díky moc. Horníkovi

 •   Kvalita vody

  15.11.2011 09:47 Jirka
  Starosta: Ve čtvrtek 10. listopadu přijel do obce správce vodovodu zjistit, co je příčinou opětovného zhoršení kvality vody. Došlo k odkalování jednotlivých větví vodovodu. V týdnu 14. až 16. listopadu by měl být odebrán vzorek vody. S výsledkem vás seznámíme.

  •   Kvalita vody

   16.11.2011 14:28 PH
   Škoda, že sem nejdou vkládat fotky :o( Poslala bych, co nám dnes teče z kohoutku. P.Horníková

 •   Kvalita vody

  28.11.2011 14:51 Jana Speckens
  S kvalitou vody v Černolicích jsme dlouhodobě nespokojeni, dlouhodobě je voda žlutá (zkuste si napustit bílé umyvadlo studenou vodou - a uvidíte), stále čekáme, že se obec zapojí a vyvine za nás všechny nátlak na vodohospodářské služby a pana Zunta. V létě jsem mluvila s panem starostou telefonicky, ale nemám pocit, že by se problém manganu ve vodě nějak zlepšil.Jak tato voda může být označována jako pitná????Na vlastní náklady jsme si jako rodina s 2 malými dětmi nechali po katastrofální situaci v červenci 2011 nainstalovat filtrační zařízení, abychom měli jistotu, že pijeme kvalitní vodu, ale filtry (které normálně vydrží cca rok) se nám ucpaly a zanesly po 4 měsících!!! Věřím, že se snad konečně začne kvalita vody opravdu seriozně řešit. Děkuji předem, pane starosto a zastupitelstvo. Zatím mám pocit, že je tento problém podceňován.

  •   Kvalita vody

   28.11.2011 23:36 PH
   Zcela souhlasím. Nedávno jsem zkusila napustit umyvadlo vodou a je to hrůza. Proto jsem psala, že je škoda, že sem nejdou vkládat fotky.
   Taky doufám, že se konečně "hnou ledy" a budeme platit za kvalitní vodu a nebudeme se bát ji používat. P.Horníková

 •   Kvalita vody

  29.11.2011 07:57 PH
  Ještě dotaz ohledně vody.
  Koukala jsem do posledních rozborů vody. Kde najdu údaj o tvrdosti naší vody ? Provozovatel by ho měl také někde uvádět.
  Jinak jsou dlouhodobě všechny hodnoty v rozborech s označením MH (mezní hodnota) nebo dokonce NMH (nejvyšší mezní hodnota). To taky není moc uspokojivé. Kdy bude další rozbor ?
  Děkuji P. Horníková

  •   Kvalita vody - stále hrůza

   06.12.2011 23:43 Jana Speckens
   Paní Horníková, souhlasím s Vámi. Stále teče z kohoutku žlutá voda. Fotku z dnešního večera posílám panu starostovi a panu Zuntovi e-mailem. Žádné zlepšení.
   Jak je možné, že v rozborech, které má obec dostávat každý měsíc, nefiguruje mangan, se kterým jsou problémy?? To je zřejmě schválně, jelikož by byl nad limit? Psala jsem před týdnem panu starostovi a panu Zuntovi dvoustránkovou stížnost, stále však čekám na vyjádření a odpověď vodohospodářských služeb.To si to musíme jako obec a její občané nechat líbít?? Navrhuji pozvat pana Zunta na veřejné zasedání obecního zastupitelstva, myslím, že nejsem jediná, kdo by chtěl o problému s panem Zuntem hovořit. O tom, že byl přítomen na zasedání ZO v létě jsem bohužel nevěděla, kdybych měla informaci,určitě bych tam byla v létě přišla. Děkuji předem, pane starosto, za uspořádání (je-li možné) a včasnou informaci všem nespokojeným občanům.

 •   Kvalita vody

  09.12.2011 09:40 V.Spoustová
  Test vody z 25.11.- u zveřejněného testu vody jaksi chybí tabulka, jaké hodnoty má čistá voda splňovat!
  Podle čeho si mají občané Černolic porovnat, jaká voda teče a jaká by opravdu měla téct...??!!

  •   Kvalita vody

   21.12.2011 00:06 PH
   Tak detailnější rozbor už je zde a není to moc povzbudivé čtení. Doporučovaná hodnota je jen u 3 položek, zbytek je všechno nad limity. Nejen mangan. Je otázkou, zda se skutečně ještě jedná o pitnou vodu.

 •   Kvalita vody

  12.12.2011 14:21 Jana Speckens
  Tak po mé stížnosti jsem se mailem od pana Zunta právě dozvěděla, že prý bude osobně přítomen na zasedání zastupitelstva 21/12/2011, je od 18h. Moc mne mrzí, že je to zrovna tento termín, jelikož jsem zrovna s celou rodinou u příbuzenstva v cizině a nebudu se moci zúčastnit. Prosím však, přijďte všichni, kdo máte problémy s vodou dlouhodobě jako já, třeba se něco zajímavého dozvíte, jak se bude věc s kvalitou vody řešit. Děkuji moc!!! Ať to nevypadá, že problémy má v obci jen pár jedinců a že je nás opravdu mnoho!Díky. Jana Speckens

 •   Kvalita vody

  22.12.2011 08:08 PH
  Tak p.Zunt na včerejším zastupitelstvu potvrdil, že naše voda NENÍ PITNÁ !!!
  Otázka je , jak dlouho už.
  Překvapuje mě, že obec o tom obratem neinformuje všemi možnými způsoby občany obce.
  PH

  •   Kvalita vody

   27.12.2011 00:47 Jirka M.
   Pokud voda neni pitna, nemeli bychom za ni platit jako za pitnou, ale za uzitkovou. Co na to obec?

 •   Kvalita vody

  02.01.2012 09:17 V.Spoustová
  Voda, která nadále teče z kohoutku nevypadá ani trochu na to, že by s tím p. Zunt něco dělal!!!!!POkud vím, hygiena mu dala čas do 17.1. 2012 , aby vše dal do pořádku... pokud to nebyl schopen udělat během cca 3.let, nevím jakým způsobem by to mohl udělat během 3.týdnů??!!Co bude obec dělat dál, pokud se voda nadále nezlepší? Kdo nám nahradí zničené spotřebiče (zanesený bojler, pračka a myčka mazlavou černou hmotou)??!!!!

 •   Kvalita vody

  17.01.2012 20:42 V.Spoustová
  Rády bych reagovala na článek o vodě na web stránkách, vložený dne 14.1.2012 !
  Je pravdou že k dnešnímu dni 17.1.2012 nám teče voda stále stejně zakalená a to by podle p.Zunta a hygieny téct neměla!!!
  Dále bych se ráda vyjádřila k bodům, na které obec odpovídala...
  1).Informovanostje sice lepší než v minulém zastupitelstvu, ale stále to není žádná sláva!!Obec řeší problém s vodou až když si občané opravdu velice stěžují, ale tento problém je dlouhodobý a měl by se řešit podle mého názoru intenzivněji a ne až když přijde hygiena.Informace jsou převážně na webu, ale co ti lidé, kteří internet nemají?!Máme vývěsku i obecní rozhlas! Popř. poštovní schránky ...
  2.) Pitná/ nepitná? Podle informací mého muže, který dne 21.12.2011 na zasedání byl s ještě dalšími občany, je víc než jasné, že p. Zunt potvrdil, že voda k 21.12. NENÍ PITNÁ a že jejím převařením se mangan a železo z vody nedostane!!!!
  Dne 4.1.2012 bylo na web stánkách obce vyvěšeno oznámení p. Zunta: Voda z veřejného vodovodu v Černolicích nesplňuje hygienické limity dané vyhláškou č. 252/2004 Sb. v ukazatelých železo a mangan!!!!Toto na web stránkách již není...Proč?(mám uloženo v PC)
  Vodu sice hygiena opravdu nevyhlásila za zdravotně závadnou, ale také vodohospodář potvrdil, že nesplňuje hygienické nároky...,to je podle mého známka toho, že není pitná! A pitná nebyla vždy, když byly překročeny jakékoliv hodnoty! Proto je přeci stanoven hyg.limit, podle kterého se pitná voda určuje.K čemu by jinak byl?
  Podle zasedání před Vánoci vyšlo najevo, že voda za r.2011 převážně nesplňovala dané hodnoty manganu a železa a že někdy v rozborech ani hodnota manganu nebyla (radši) udána.
  Na to by bylo dobré opět navázat o informovanosti. Obec nijak nedala občanům vědět jaký stav vody k 21.12.2011 je!!!!Že je víc než neuspokojivý ví asi většina z nás, ale když už to potvrdí hygienická stanice, mělo by to být dáno ostatním občanům vědět!
  Jak to, že z tohoto sezení není žádný zápis? Vím, že zastupitelstvo nebylo usnášeníschopné,ale to přeci není důvod k tomu neudělat zápis z diskuze mezi občany, starosotu a vodohospodářem!Jendou se tam řešil dost závažný problém a důkaz o tom není??!!

  •   Kvalita vody

   20.01.2012 12:35 Hela
   Na zasedání dne 21. 12. jsem byla a pan Zunt (správce vodovodu) tam potvrdil, že podle výsledků rozborů je v Černolicích voda NEPITNÁ po celý rok 2011. Na moji otázku odpověděl, že povolené limity jsou překračovány o 200 %.
   Též se mi zdá, že webové stránky jsou účelově upravovány. Různě se objevují se a mizí články a dokumenty. Od 2. ledna si stránky po každé změně zálohuju. Jestli je někdo budete potřebovat, jsou k dispozici.
   Ne netu se 18. 1. objevila informace: „V žádném případě - podle vyjádření správce vodovodu - nedochází k tomu, že by voda byla nepitná nebo dokonce zdravotně závadná.“ Vyzývám pana starostu, aby tuto informaci potvrdil písemným vyjádřením pana Zunta. Nedomnívám se totiž, že správce vodovodu má právo posuzovat kvalitu vody. Pokud se mýlím, přesvědčte mě pane starosto! Na co bychom měli Hygienické stanice?

 •   Mangan - zdravotní rizika

  17.01.2012 23:32 ARCHA Černolice

  http://czvp.szu.cz/monitor/tds09c/CHEMON/5-30%20MN%2009.pdf

  doporučujeme přečíst - ARCHA

  •   Mangan - zdravotní rizika

   20.01.2012 15:42 Jana Speckens
   Dobrý den, zcela souhlasím s paní Helou a paní Vlaďkou Spoustovou ve všem, o čem píší! Zdá se mi také, že www stránky jako kdyby náhodou byly účelově upravovány, najednou tu již není informace ze začátku ledna, že voda ze striktního hlediska není pitná. A o tom,zda je zdravotně závadná či ne, musí rozhodnout zdravotnická odborná komise. Pokud voda nesplňuje limity, které jí dává vyhláška o pitné vodě, nemůže být označována jako voda pitná (dle informací, které mám z Krajské hygienické stanice od paní Ing. Vávrové - vedoucí oddělení hygieny obecné a komunální pro Prahu západ). A naše černolická voda tyto limity dlouhodobě překračuje, mám tím na mysli železo a hlavně mangan - viz rozbory z posledního roku, s tím, že koncem listopadu mangan překračoval limity více než 3x. Na podzim mangan v rozborech vůbec nefiguroval, snad záměrně? jaké asi byly jeho hodnoty?? Zřejmě ne v limitu. Myslím, že v této záležitosti kvality vody bylo dlouhodobě něco zanedbáno, včetně informovanosti a viníci musí být označeni - někdo tu má přece za to zodpovědnost. Jedná se o naše zdraví a zdraví našich dětí!! Jak to, že teď starosta či obec popírá to, co bylo řečeno v diskusi s občany 21/12/11??? Je zde spousta svědků? Proč nebyl sepsán zápis z tak důležitého setkání a proč to bylo pojato jako neformální? Kdo o tomto rozhodl? Byl to snad záměr????
   Na závěr bych Vám chtěla poslad odkaz na studie v angličtině, kde se píše o dopadu nadměrného manganu v pitné vodě na zdraví, zejména dětí (snižuje IQ a způsobuje hyperaktivitu).
   Jedná se o kanadské, celosvětově uznávané a známé studie. Studie jsou na stránkách vědeckého magazínu Environmental Health Perspectives, tj. přesněji na odkaze http://ehp03.niehs.nih.gov/search/simpleSearch.action?query=manganese&x=15&y=11.

   Přeji pěkné čtení, zde si můžete udělat obrázek sami, na kolik je mangan zdravotně závadný. Děkuji, pane starosto, za vyjádření k této záležitosti.
   Jen na závěr dodávám to, co jistě všichni víte, od začátku roku nám z kohoutku teče voda (jak vy říkáte pitná!) hnědá, žlutohnědá, dnes "pouze" žlutá. Bílé prádlo musím vozit na praní ke známým do Prahy! a to mám dvě malé děti! Tato voda dle mne nesplňuje ani kritéria na vodu užitkovou, když ji nemohu používat ani na praní bílého prádla! Krajská Hygiena byla u mne minulý týden doma nabírat vzorky vody na rozbor, výsledky budou známy příští týden, tak jsem opravdu zvědavá.

   JANA SPECKENS


   •   Výsledky rozborů z roku 2011 a 2010

    04.02.2012 00:20 Jana Speckens
    Na těchto webových stránkách jsem nyní objevila v kolonce obecní úřad/voda/vodné, stočné, rozbory spoustu informací, které jsem zde dnes viděla poprvé. A to tuto kolonku již pár měsíců bedlivě sleduji.. Nevím,jak si to mám vysvětlit. Mimo jiné se zde objevily i rozbory vody z roku 2010 a já se jako občan tímto dozvídám, že hodnoty limitu manganu a železa jsou trvale překračovány nejen po celý rok 2011, ale i 2010! A to ne pouze 3x a 4x v případě manganu jako v tomto období, ale limit byl překračován 20x -30x! Hodnoty v některých testech byly dokonce nad 1 mg/l nebo i 1,55 mg/l, což (jak od Hygieny vím) je hodnota zdraví škodlivá i pro dospělé jedince. Hygiena mne telefonicky ujišťovala, že hodnota 0,196 mg/l naměřená u manganu v naší domácnosti 10/01/2012 je nevhodná pouze pro kojence do 3 měsíců a pro těhotné ženy. Já sama jsem v roce 2010, kdy byly hodnoty manganu v obci překračovány 20x, těhotná byla a vodu jsem bez obav a bez omezení z kohoutku konzumovala, nikdo mne neinformoval, že se tu nějaké limity překračují, a dokonce takto!! Jaký to bude mít dopad na mé zdraví a hlavně zdraví mého malého, dnes ročního dítěte???? Nikdo o tom hygienu neinformoval, ani pan Zunt? Nikdo z Hygieny nezakročil? vždyť mají mít od vodohospodáře ze zákona rozbory 4x za rok!Jak je možné, že toto vše vychází na povrch až nyní? A jak to, že se neměří několikrát ročně rtuť, se kterou byly v obci v posledních letech problémy, výjimka prý byla na rtuť nad limit udělena do května 2011, tak proč nejsou její kontroly častější? Jen 1x za rok je přece nedostačující! Jak mohu mít jistotu, že nyní vše ok? Objevily se informace a soukromé rozbory, že ani rtuť není v limitech. Děkuji za vyjádření. Jana Speckens

 •   Kvalita vody

  09.02.2012 17:48 PH
  Dobrý den,
  hledám zde info - nějaký závěr z pondělní veřejné schůze ohledně vody.
  Kdy bude ?

  Děkuji
  Petra Horníková

 •   Voda v Černolicích k dnešnímu dni “papírově“ pitná není, to je skutečnost !

  14.02.2012 23:52 ARCHA Černolice
  Připadám si trochu jako Saturninova kancelář pro uvádění románových příběhů na pravou míru…

  Tak předně - paní inženýrka Vávrová na Krajské hygienické stanici(KHS) se jmenuje Blanka, nikoliv Lucie, pane starosto.

  kromě toho

  CO JE A CO NENÍ PITNÁ VODA určuje vyhláška Ministerstva zdravotnictví č.252/2004 sb. která stanoví hygienické požadavky na pitnou vodu. Ve vyhlášce jsou stanoveny limity mikrobiologických, biologických, fyzikálních, chemických a organoleptických ukazatelů. U RTUTI se jedná o tak zvanou nejvyšší mezní hodnotu (NMH) 1,0 microgramu. Obec má k dispozici informace o minimálně 6 rozborech od certifikovaných laboratoří za posledních 6 týdnů, které tuto hodnotu překračují, většinou je hodnota 1,5mcg. Dvě měření jsou přímo pana Zunta, přičemž poslední s hodnotou 1,7mcg k dnešnímu dni ještě není zveřejněno. O překračování NMH praví vyhláška toto:

  Nejvyšší mezní hodnota - hodnota zdravotně závažného ukazatele jakosti pitné vody, v důsledku jejíhož překročení je vyloučeno použití vody jako pitné, neurčí-li orgán ochrany veřejného zdraví na základě zákona jinak.

  Jedná se o zákon 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví, na základě kterého může krajská hygienická stanice na žádost provozovatele povolit dočasně vyjímku ve formě vyššího limitu NMH.
  Pan Zunt byl vyzván KHS, aby o tuto vyjímku požádal, nicméně TO se doposud nestalo. Vyjímka se uděluje za jediným účelem a to, aby měl provozovatel čas sjednat nápravu – např. namontovat patřičné technologie. Vyjímka je vázána na řadu podmínek, jako například předložení studie o zdravotních rizikách při vyšším limitu, nebo souhrn plánu nezbytných nápravných opatření včetně časového rozvrhu prací, odhadu nákladů a zajištění revizí. To pochopitelně nějakou dobu trvá.

  Faktem je, že provozovatel vodovodu v Černolicích vyjímku na vyšší obsah rtuti od března 2009 do května 2011 měl a to dokonce na hodnotu 2,5mcg. To je také důvod, proč KHS vodu nechává dále téct a čeká na žádost o novou vyjímku. Provozovatel žádné nápravné opatření neučinil, jelikož následná měření byla těsně pod limitem. Nicméně se měřilo pouze jednou ročně na jednom místě, což je v dané situaci poměrně šokující zjištění!

  Tvrdit, že je v současné době voda zdravotně nezávadná, natož pitná, bez písemného vyjádření KHS, bez aktuální zdravotní studie a udělené výjimky na vyšší limit je, řekněme – troufalost.

  Perlička na konec: Na obecních stránkách se dnes tj. 14/2 objevil článek s datem 02/02 “Proběhla schůze o vodě“ vztahující se na schůzi která skutečně proběhla, ale až 07/02….se dvěma přiloženými dokumenty “informace o vodě“ a “Šance 1/12“ ve kterých se o vyhlášce 252/2004 a zákonu 258/2000 nedočtete ani slovo (tedy alespoň dnes ne..), stejně tak jako o pokutě KHS udělené provozovateli.

  Na obecní vývěsce k dnešnímu dni také ani lístek – toliko k informovanosti občanů.

  Té tolik proklamované pitné vody, se na zmíněné schůzi tentokrát odmítl napít dokonce i dříve toho schopný místostarosta Pavel Schmidt, o ostatních nemluvě.

  Jestli vás skutečně zajímá, co vám teče z kohoutku, pošlete nebo odvezte vzorek na:

  Povodí Vltavy – vodohospodářská laboratoř
  Na Hutmance 5a, 158 00 Praha 5,
  Tel. 251 050 711

  Test na jednotlivé ukazatele je v řádu stokorun… rtuť, mangan, železo…
  a podělte se ostatními o výsledky.

  Archa Černolice - Robin

  •   Voda v Černolicích k dnešnímu dni “papírově“ pitná není, to je skutečnost !

   15.02.2012 13:52 Jirka
   Starosta: Připadej, protože v hygienické stanici pracují dvě Vávrové. A tak bych mohl pokračovat ve lpění na drobnostech. Na to nemám čas.
   Takže jenom pár poznámek, protože jinak problému vody se věnujeme na jiných stránkách:
   - při aktualizaci informaci na aktuální straně zůstalo datum 2. února., mělo být 10. února,
   - ještě k dotazu paní Speckens, která objevila nové informace o vodě, které na stránce nikdy předtím nebyly. Vysvětlení je prosté: byly zveřejněny ve chvíli, kdy jsme se k nim dostali. I pro nás byly překvapením. Nemilým.

   •   O vodě, ale nejen o ní

    16.02.2012 13:41 Holych
    Stav a kvalita vody v obci je dlouhodobým problémem alespoň po tu dobu, co máme v obci RD, tj. od roku 2005. Současná situace však je naprosto alarmující. Náprava by měla být jednoznačnou prioritou celého zastupitelstva, a to vč. důslednější a striktnější faktické ochrany vlastního zdroje vody, realizací skutečně účinných ochranných pásem vrtu.
    Neméně alarmující je však také skutečnost, že se za současné situace k obecným výtkám v diskusích uchyluje i sama část zastupitelů obce, jejichž povinností by mělo být takové situaci předcházet, event. ji včas a se vší rozhodností spolu s ostatními řešit.
    Sám bývalý dlouholetý místostarosta obce, člen obecních zastupitelstev po minulá volební období (v letech 2002-2010), a také i člen současného zastupitelstva, namísto toho aby se společně podílel na nápravě, podává trestní oznámení na neznámého pachatele a alibisticky hřímá nad malou informovaností občanů, ač to bylo právě za jeho funkčních období, kdy byla informovanost většiny občanů obce nejen o vodě naprosto mizivá, získat na obecním úřadě jakékoliv informace nejen o vodě, ale o čemkoli jiném, bylo téměř nemožné a o možnosti diskutovat na webových stránkách obce jste si mohli tak leda nechat zdát.
    S tehdejší situací se rozsah otevřenosti současného OÚ, kdy prostřednictvím internetových stránek obce a nejen jich lze získat potřebnou informaci téměř ihned, nedá srovnávat ani náhodou.
    Škoda jen, že kvalita vody se stále nějak nelepší….. 
    Holých

    •   O vodě, ale nejen o ní

     21.02.2012 14:34 Rosici
     Hezký den,
     vzhledem k mnoha rozporuplným informacím, týkajících se kvality vody, které se na nás hrnou z různých stran, jsem se nakonec rozhodla přidat se za naši rodinu do této diskuze. Voda teče stále kalná, více či méně zabarvená, čirá nebyla, ani nepamatuji.
     protože nevím, co si ze všech informací vlastně vybrat,ráda bych slyšela jednoznačnou odpověď na otázku, zda vodu můžeme pít a hlavně, zda ji můžou pít také naše děti. Od nového roku z ní momentálně ani nevařím, ale tahat stále odněkud kanystry z vodu je značně obtěžující, zvláště pokud platíme za vodu označovanou jako pitná. Předem za odpověď děkuji.
     Také bych ráda podpořila současné zastupitelstvo, protože jeho komunikace s občany, i když není třeba ještě stoprocentně ideální, je skutečně nesrovnatelná s tím, co se dělo před lety, kdy nám například obec bez jediného slova vysvětlení odpojila vodu a my jsme se pak skoro přes měsíc domáhali vysvětlení a svého práva na vodu.
     Ráda bych touto cestou také navrhla možnost vývěsky v Nových Dvorech, protože obecní rozhlas k nám není slyšet a k vývěsce k obci se skoro nikdy nedostaneme.
     Přeji příjemný den a držím palce nám všem, aby se problém s vodou konečně podařilo vyřešit (konstruktivně :-)
     Martina Rosická

  •   Voda v Černolicích k dnešnímu dni “papírově“ pitná není, to je skutečnost !

   02.05.2012 02:29 ARCHA Černolice
   Dne 11/4 na 15.zasedání zastupitelstva jsme se informovali zda již Krajská hygienická stanice udělila obci Černolice vyjímku na vyšší mezní limit Rtuti v pitné vodě. Byli jsme starostou ujištěni, že ano
   a že je zveřejněna na obecním webu.

   Tato informace se ukázala jako nepravdivá !! (náš dotaz také zcela chybí v zápisu ze zasedání)

   Na nepravdivost podávané informace jsme upozornili starostu i jeho zástupce emailem 24/4 – na který bohužel dodnes (po týdnu) nemáme od vedení obce žádnou reakci:

   Email Archy z 24/4 :
   Podle našich informací obec k dnešnímu dni žádnou vyjímku od Krajské hygienické stanice na vyšší limit obsahu rtuti povolenou NEMÁ!!
   Zveřejněn na obecních stránkách je pouze protokol Státního zdravotního ústavu o hodnocení zdravotních rizik z roku 2008, a současné kladné stanovisko SZU, které slouží jako jeden z podkladů k žádosti.

   Kladné stanovisko SZU je podmíňeno : …..NAVRŽENÍM A NÁSLEDNÝM ZAJIŠTĚNÍM NÁPRAVNÝCH OPATŘENÍ.

   Dalším podkladem má být dle vyhlášky: "… plán nezbytných nápravných opatření včetně časového rozvrhu prací, odhadu nákladů a zajištění revizí."

   Vaším klamným tvrzením o “vydané vyjímce“ jak na posledním zastupitelstvu, tak na stránkách obce jsou občané Černolic uváděni v omyl. Žádáme aby byly zveřejněny pravdivé informace včetně onoho “NAVRŽENÍ A NÁSLEDNÉHO ZAJIŠTĚNÍ NÁPRAVNÝCH OPATŘENÍ a plánu nezbytných nápravných opatření včetně časového rozvrhu prací, odhadu nákladů a zajištění revizí.“ které obec, případně provozovatel s vědomím obce předkládá Krajské hygienické stanici.

   Myslíme, že omluva občanům, je naprosto na místě…

   To, že obec patrně vyjímku dříve či později od KHS obdrží, na současném šlendriánu v podávaných informacích nic nemění. (konec emailu)

   Nuže teď nám bude nejspíš opět vyčteno, že “lpíme na detailech“ a že v posledním měření byla rtuť přeci těsně pod limitem.

   Co se rtuti týče, obec žádná nápravná opatření dle vlastního vyjádření v plánu nemá (diskuze 14.ZO 8.února)

   a tak se zdá, že celý problém spěje k tomu, že se nechá vyhnít podobně, jako před lety a podobně jako oněch 22 zahnívajících pařezů v obecním parku, na které jsme konec konců také marně upozorňovali.

   Prostě budeme pít i nadále vodu, kterou jsme pili v lednu 2012 a kvůli které se v únoru konalo "srocení davů" v podobě schůze o vodě. S tím rozdílem, že "na tu rtuť" budeme mít dvě razítka. Šmitec.
   Za obecní a dotační peníze se na marodnou úpravnu napojí zdvojený vodojem a další desítky nových baráků...

   -Na zdraví-

   ARCHA ČERNOLICE

 •   Kvalita vody a nespokojenost s pohotovostní službou provozovatele v případě přerušení dodávky vody

  01.03.2012 01:25 Jana Speckens
  1) Musím reagovat, že kvalita vody se opravdu v posledním týdnu na pohled zlepšila a že je již skoro čirá, alespoň tedy na první pohled, už si ani nepamatuji, kdy takto pěkná voda z kohotku tekla, oproti hněděžluté vodě z posledních měsíců fakt krása! Uvidíme, jak dopadnou vzorky, co nám byly tento týden doma odebrány. Jsem také ráda, že je obcí stanoven konkrétní rozvrh, jak se bude dále v této věci v březnu a příštím týdnu postupovat... Ráda bych také v nejbližší době věděla, jak se bude postupovat v další budoucnosti , tj. zda budou nějaké investice do stávající vodárny (filtry s aktivním uhlím) či zda bude v plánu vodárna nová ? Ale to ukáží zřejmě měsíce příští.
  2) S čím jsem však nebyla spokojená, byl pohotovostní servis Vodohospodářských služeb při přerušení dodávky vody do naší domácnosti. V našem případě nám doma přestala téct voda ve středu večer před havárií, tj. 15/2. Vše jsme nahlašovali panu Zuntovi ve čtvrtek 16/2. Věc byla řešena pouze telefonicky, že nám přípojka zamrzla a že máme ve sklepě nahřívat trubky. Nikdo ze společnosti se nedostavil věc na místě prohlédnout, ani hned ve čtvrtek , ba ani v pátek, jak bylo původně ve čtvtek domluveno, stále se vše řešilo po telefonu. Když byla naše domácnost v sobotu 18/2 stále bez vody , byli jsme nuceni opět volat panu Zuntovi a urgovat ho (který byl navíc v těchto dnech v Černolicích často přítomen).Opravdu nebylo lehké ho přinutit, aby se někdo osobně dostavil věc řešit a dát do pořádku a to ihned. Byla jsem nucena věc řešit přes starostu a volat mu o víkendu na mobil – na hory.
  Pan Zunt se v sobotu odpoledne nakonec dostavil (tvrdil však, že s panem starostou nemluvil), nebyl vybaven žádnou technikou ani nářadím, s manželem provedli nějaké manipulace a opatření s tím, že zamrzlá přípojka by mohla povolit, snad do druhého dne, že se musí doufat. Nebyla jsem naštěstí doma s dětmi přítomna. Jinak nevím, co bych 3-4 dny bez vody doma s dvěma malými dětmi dělala. Na můj následující telefonát v sobotu večer panu Zuntovi, jaké budou další kroky, pokud přípojka do druhého dne nepovolí, mi bylo řečeno, že pan Zunt se může dostavit až v pondělí odpoledne, že technici také nemůžou, že jsou urgentnější věci! A že přípojka je vlastně naše věc. Pan Zunt mi také odmítl dát jakýkoliv kontakt na jinou společnost, kam bych se mohla obrátit, když nechci do pondělí odpoledne čekat. Že prý nemá a nedá, doslova. Přitom dle smlouvy je vlastník povinen odstranit přerušení dodávky vody a to neprodleně. Takže to znamená, že se při podobném problému v budoucnosti mám obracet na obec jako vlastníka ? Pan starosta mne ale odkázal na pana Zunta . Jak se má v případě problému na přípojce postupovat ? Sehnat si jinou společnost, když přípojka je naše věc ? Konkurenci Vodohospodářských služeb ? To mi připadá absurdní. Jednou je tu provozovatel a dodavatel, který by snad měl v obci zajišťovat i servis v případě poruch a závad a to i na přípojkách, ne ? A je pravda, že přípojky jsou naším vlastnictvím ? Jak je to v ČR ? V cizině vím, že vše tj. přípojku až po vodoměr odběratel nevlastní, což mi připadá i logické. Děkuji za informaci, pane starosto.
  Jinak ostatním po této mojí nepříjemné zkušenosti nepřeji, aby někdy nějaký problém na přípojce měli a zůstali tudíž několik dní zcela bez vody. A když už, ať jsou tedy jejich zkušenosti s přístupem a pohotovostním servicem Vodohospodářských služeb s.r.o. nepopsatelně lepší než ty naše.
  Jen jsem zapomněla dodat, že voda nám domů začla naštěstí téci « už » v neděli 19/2 dopoledne, tj. po více než 3 dnech. Takže to, že se pan Zunt v sobotu odpoledne konečně po dvou dnech dostavil na místo věc řešit, opravdu pomohlo. Mobilem by to totiž neopravil. V neděli dopoledne nám voda tedy tekla, sice chvíli růžová, poté zas ne nebo téměř ne, vzápětí zas černá a opravdu strašná, ale to už byl jen normální stav po té černolické havárii, tudíž jsme na tom byli stejně jako ostatní. Takže jsme jásali : Hurá, teče, sice černá, ale teče !! « S radostí » jsme si pak vyčistili všechna sítka v kohoutkách. A já se mohla konečně s dětmi vrátit domů.
  JANA SPECKENS

  •   Kvalita vody a nespokojenost s pohotovostní službou provozovatele v případě přerušení dodávky vody

   05.03.2012 14:50 Jirka
   Starosta: Ze zákona č. 274/2001Sb. je vlastníkem přípojky vlastník pozemku či stavby připojené na vodovod nebo ten, kdo přípojku na své náklady pořídil. V případě obce Černolice jsou jejích vlastníky jednoznačně jednotliví majitelé. Ti pak primárně musí řešit poruchy na přípojkách. Do soukromo-právních vztahů majitelů a servisních firem se obec nemíchá.

  •   Kvalita vody a nespokojenost s pohotovostní službou provozovatele v případě přerušení dodávky vody

   06.03.2012 14:51 Jirka
   Nevím, jak je tomu v zahraničí, ale v České republice se dodávka vody řídí dle zákona 274/2001 Sb. „O vodovodech a kanalizacích“. Z níže uvedených paragrafů tohoto zákona plyne mé stále neměnné stanovisko k zamrznutí vodovodní přípojky pro dům čp. 57 v Černolicích.

   §3 (1) Vodovodní přípojka je samostatnou stavbou tvořenou úsekem potrubí od odbočení z vodovodního řadu k vodoměru, a není-li vodoměr, pak k vnitřnímu uzávěru připojeného pozemku nebo stavby. Odbočení s uzávěrem je součástí vodovodu. Vodovodní přípojka není vodním dílem.
   §3 (3) Vlastníkem vodovodní přípojky nebo kanalizační přípojky, popřípadě jejích částí zřízených přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, je vlastník pozemku nebo stavby připojené na vodovod nebo kanalizaci, neprokáže-li se opak.
   §3 (6) Vodovodní přípojku a kanalizační přípojku pořizuje na své náklady odběratel, není-li dohodnuto jinak; vlastníkem přípojky je osoba, která na své náklady přípojku pořídila.
   §15 (1) Povinnost dodávky vody je splněna vtokem vody z vodovodu do vodovodní přípojky.
   §9 (6) Provozovatel je oprávněn přerušit nebo omezit dodávku vody a odvádění odpadních vod do doby, než pomine důvod přerušení nebo omezení,
   b) nevyhovuje-li zařízení odběratele technickým požadavkům tak, že jakost vody ve vodovodu může ohrozit zdraví a bezpečnost osob a způsobit škodu na majetku,
   e) neodstraní-li odběratel závady na vodovodní přípojce nebo kanalizační přípojce nebo na vnitřním vodovodu nebo vnitřní kanalizaci zjištěné provozovatelem ve lhůtě jím stanovené, která nesmí být kratší než 3 dny,

   K výše uvedenému příspěvku dále uvádím, že jsem pí. Speckens nesliboval žádný zásah, vždy jsem ji informoval, že v danou chvíli se jedná o problém nikoliv vodovodu, ale její vodovodní přípojky. Naopak jsem jednal nad rámec svých povinností. Poradil jsem, jak bych situaci řešil já, nouzově jsem pana Speckens zásobil vodou, pokusil se o rozmrazení přípojky a nabídl, pokud se toto nepovede, jiné technické řešení dle svých časových možností.

   Ing. Tomáš Zunt
   Vodohospodářské služby spol. s r.o.

 •   Kvalita vody

  30.05.2012 11:48 PH
  Dobrý den,
  mám dotaz, jak to vypadá s termínem dořešení stávajícího stavu s vodou ? Vím, že se situace řeší, ale neznáme aktuální stav.

  Musím říct, že tak zabarvená voda nám snad ještě zatím nikdy z kohoutku netekla. Stav trvá už víc než dva týdny.
  Ráda bych třeba vyprala bílé prádlo, ale to se neodvažuji.

  Díky za odpověď
  Petra Horníková

  •   Kvalita vody

   05.06.2012 08:31 Jirka
   Starosta: To bych taky rád věděl. Informace o vodě najdete v aktualitách na hlavní stránce.

Copyright ©2010 Drosera s.r.o.